•​Gingivektomi ve gingivoplasti

Gülüş tasarımı uygulamalarında dişlerin oluşturduğu beyaz estetiğin yanında, diş etlerinin oluşturduğu beyaz estetik de önemli bir rol oynamaktadır. gülüş tasarımı uygulamalarında pembe ve beyaz estetiğin tam uykunun sağlanması, çok daha kusursuz bir gülüş elde edilmesini sağlayacaktır.

Hastanın normal bir gülüş esnasında diş etlerinin normalden fazla gözükmesi veya dişlerin seviyelerinde farklılıklar bulunması, estetiği olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle durumlarda görünen diyeti miktarının azaltılması veya diyeti hizalarının eşitlenmesi amacıyla Gindivektomi/Gingivoplasti işlemi uygulanabilmektedir. uzaklaştırılacak diyeti miktarına ve kemik seviyesine bağlı olarak ya sadece diyetinde basit bir kesi yapılır ya da daha fazla doku uzaklaştırılması gereken durumlarda diyeti altından bir miktar kemik kaldırılması da gerekebilir. belirli bir seviyenin üzerinde diyeti kaldırılması gereken durumlarda kemik seviyesinin de buna uygun oranda ayarlanmaması, yapılan işlemin geri dönmesine neden olacaktır.

Yara iyileşme hızı ve kalitesi gözönünden bulundurularak Gingivektomi/Gingivoplasti işlemlerinin bisturi yardımı ile yapılması ve gereken durumlarda dikiş uygulanması tercih edilmektedir. Bazı basit vakalarda bu işlem lazer yardımı ile de yapılabilmektedir.

Vucuttaki her yara iyilesmesi gibi Gingivektomi/Gingivoplasti operasyonları sonrasinda da iltihap riski bulundugu icin, anamnez sırasında sorulan sorulara eksiksiz cevap verilmelidir. Duzenli ilac kullanimi, çeşitli kan hastalıkları, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kalp ve dolasim hastalıkları, seker hastaligi, bagisiklik hastaliklari gibi durumlar özellikle belirtilmelidir ve gerekmesi durumunda kisinin doktoruyla konsültasyon yapilmalidir.

Eger var ise reçete edilmis ilaçlar, eksiksiz kullanilmalidir. İşlem sonrası uyuşukluk hissi tamamen geçene kadar hastanın herhangi bir gıda yememesi ve içmemesi gerekmektedir. İşlem sonrasındaki ilk 24 saat hastanın sıcak, sert, baharatlı besinler tütmemesi, mümkünse yara yeri kapanana kadar sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımından kaçınması gerekmektedir. Özellikle komplike ve travmatik cerrahi sonrası hastanın ılık, sıvı veya püre şeklinde besinlerden oluşan bir diyet uygulaması tavsiye edilir. operasyonu takip eden günden başlayarak hastanın yumuşak bir diş fırçası ile ağız bakımını normal biçimde devam ettirmesi, yara bölgesinin hijyenini sağlaması ve reçete edilecek bir gargara kullanması gerekmektedir. Gingivektomi/Gingivoplasti işlemlerinden sonra hastanın mümkün olduğunca uzun süre bu bölgeyi normal bir biçimde kullanmaktan, bu bölgelere sert bir çiğneme kuvveti gelmesine sebep olmaktan kaçınması gerekmektedir.

Hasta operasyonu takip eden gün kontrol için tekrar muayeneye gelmelidir. Eriyebilen bir dikiş atılmışsa kontrol randevusu sonrası hastanın şikayeti olmaması durumunda tedavi tamamlanmıştır. Erimeyen dikis atilmis ise 7 gun sonrasinda dikislerin alinmasi icin tekrar dis hekimine gidilmelidir.

Leave a comment