Basit ve İleri Implant Uygulamaları:

 

Diş eksikliklerinin tamamlanmasında, hem hastanın diş eksikliğine komşu bölgedeki mevcut sağlıklı dişlerine bir zarar verilmemesi, hem de eksikliğin olduğu bölgedeki kalan kemik dokusunun korunması amacıyla uygulanan, çoğunlukla titanyumdan, gerek görülen bazı özel durumlarda ise zirkonyumdan imal edilmiş olan vida benzeri görünümlü yapay organların çene kemiğine uygulanması işlemidir. Mevcut kemik derinliği ve genişliği klinik ve radyolojik muayenelerle tespit edilir. gerekirse 3D röntgenleme tekniklerinden de yararlanılır. Planlama esnasında seçilen implant markalarının uzunluk ve genişlik değerlerine göre kritik olan bölgeler için ileri cerrahi teknikleriyle greftleme seçenekleri tartışılır.

 

Uygun aletlerle kemikteki yeri hazırlanan implant(lar) tek seansta yerlestirilir ve üzeri tamamen kapatılarak iyileşme sürecine bırakılır. Hasta talebine bağlı olarak bu işlem sedasyon veya genel anestezi altında da yapılabilmektedir. İmplant etrafındaki yeterli kemikleşme için 2-4 ay beklendikten sonra üst yapısı için gerekli girişimlere başlanır. İmplantlar ilk yerleştirildiğinde kemikteki stabiliteleri yapılan ölçümerde istenilen seviyedeyse nihai veya geçici üst yapıları hemen de yapılabilir.

 

Vucuttaki her yara iyilesmesi gibi implant operasyonları sonrasinda da iltihap riski bulundugu icin, anamnez sırasında sorulan sorulara eksiksiz cevap verilmelidir. Duzenli ilac kullanimi, çeşitli kan hastalıkları, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kalp ve dolasim hastalıkları, seker hastaligi, bagisiklik hastaliklari gibi durumlar özellikle belirtilmelidir ve gerekmesi durumunda kisinin doktoruyla konsültasyon yapilmalidir.

 

Eger var ise reçete edilmis ilaçlar, eksiksiz kullanilmalidir. İşlem sonrası uyuşukluk hissi tamamen geçene kadar hastanın herhangi bir gıda yememesi ve içmemesi gerekmektedir. İşlem sonrasındaki ilk 24 saat hastanın sıcak, sert, baharatlı besinler tütmemesi, mümkünse yara yeri kapanana kadar sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımından kaçınması gerekmektedir. Özellikle komplike ve travmatik cerrahi sonrası hastanın ılık, sıvı veya püre şeklinde besinlerden oluşan bir diyet uygulaması tavsiye edilir. operasyonu takip eden günden başlayarak hastanın yumuşak bir diş fırçası ile ağız bakımını normal biçimde devam ettirmesi, yara bölgesinin hijyenini sağlaması ve reçete edilecek bir gargara kullanması gerekmektedir. Geniş bölgelere yapılan implant işlemlerinden sonra hastanın mümkün olduğunca uzun süre bu bölgeyi kullanmaktan, bu bölgelere sert bir çiğneme kuvveti gelmesine sebep olmaktan kaçınması gerekmektedir.

 

Hasta operasyonu takip eden gün kontrol için tekrar muayeneye gelmelidir. Eriyebilen bir dikiş atılmışsa kontrol randevusu sonrası hastanın şikayeti olmaması durumunda tedavi tamamlanmıştır. Erimeyen dikis atilmis ise 7 gun sonrasinda dikislerin alinmasi icin tekrar dis hekimine gidilmelidir.